Blog Vital Drip 👩‍🔬 – Magnez

9 września 2021 Autor dedee 0

‼️MAGNEZ‼️

O magnezie jest obecnie dość głośno, szczególnie w czasach, gdzie suplementy diety reklamowane są na każdym kroku. Prowadzone badania wskazują jednak, że świadomość na temat poszczególnych mikro i makroelementów jest wciąż niska.

 

A może chcecie dowiedzieć się czegoś więcej ❓

 

➡️czym tak naprawdę jest magnez ❓

➡️ do czego jest nam potrzebny ❓

➡️ w jakich ilościach go potrzebujemy ❓

➡️ jak go suplementować ❓

 

Już odpowiadam na każde z tych pytań 🙂

 

Magnez jest dwuwartościowym pierwiastkiem chemicznym. Po raz pierwszy został wyodrębniony w czystej formie już w 1808 roku przez Humpreya Davy’ego. Jest jednym z najważniejszych, najczęściej występujących pierwiastków na Ziemi. Jako pierwiastek oraz element składowy związku chemicznego – tlenku magnezu (MgO) – stanowi około 2,3% składników skorupy ziemskiej, co umiejscawia go na 8. miejscu wśród najczęściej występujących pierwiastków.

W organizmie człowieka magnez jest jednym z makroelementów, zajmuje 11. miejsce w stosunku do masy ciała. Ciało dorosłego człowieka (średnio o masie około 70 kg) zawiera, według różnych źródeł, około 20 g, 25 g, a nawet 35 g magnezu, rozmieszczonego odpowiednio w:

 

➡️ 60% w układzie kostnym w postaci związków magnezowych,

➡️ 39% wewnątrzkomórkowo w mięśniach,

➡️ 1% zewnątrzkomórkowo w pozostałych tkankach organizmu,

➡️ w tym krew – około 100 mg.

 

Magnez aktywuje enzymy w przemianach wewnątrz naszych komórek, bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych, w syntezie białka, termoregulacji czy gospodarce mineralnej kości.

Dobowe zapotrzebowanie na magnez wynosi około 300–400 mg, przy czym zwiększa się w czasie wysiłku fizycznego, z powodu silnego stresu, w czasie ciąży i w okresie karmienia. Prawidłowe stężenie magnezu we krwi wynosi 0,65–1,25 mmol/l.

Niedobór magnezu powoduje zmiany w wynikach badań laboratoryjnych i charakterystyczne objawy kliniczne. Występowanie chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa, nowotwory, wiąże się z niedoborem tego pierwiastka w pożywieniu. Zmniejszone stężenie wapnia w organizmie może być pierwszym sygnałem deficytu magnezu, nawet gdy jest on niewielki. Do objawów klinicznych dużego niedoboru magnezu należą: zwiększona pobudliwość nerwowo- -mięśniowa, osłabienie, łatwe męczenie się, nieprawidłowości w pracy serca, bolesne skurcze łydek, wzmożone wypadanie włosów, łamliwość paznokci, nocne poty, drżenia powiek i warg. Związek pomiędzy nieprawidłową zawartością magnezu a występowaniem różnych jednostek chorobowych był przedmiotem wielu badań. Istotne jest pytanie, czy to choroba wpływa na nieprawidłową zawartość magnezu, czy też nieprawidłowa zawartość jest czynnikiem ryzyka dla różnych chorób. Naukowcy udowodnili wpływ zmniejszonej zawartości magnezu na zwiększoną częstość występowania zaburzeń rytmu serca, takich jak: skurcze dodatkowe, migotanie przedsionków, częstoskurcz komorowy i migotanie komór.

Zapewnienie optymalnego spożycia magnezu jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wielu narządów. Wyniki badań wskazują, że dieta większości osób nie zawiera wystarczającej ilości pokarmów bogatych w magnez, takich jak produkty pełnoziarniste, zielone warzywa liściaste i orzechy. Poniżej przedstawiam kilka produktów wraz z zawartością magnezu w 100g:

✅Pestki dyni 540mg
✅Otręby pszenne 490 mg
✅Kakao 420 mg
✅Zarodki pszenne 314 mg
✅Migdały 269 mg
✅Kasza gryczana 218 mg
✅Soja 216 mg
✅Biała fasola 169 mg
✅Gorzka czekolada 165 mg
✅Orzechy laskowe 140 mg
✅Otręby owsiane 129 mg

 

W państwach wysoko rozwiniętych zauważa się obniżony poziom magnezu w diecie społeczeństwa co często spowodowane jest niskimi zawartościami tego makroelementu w produktach. W związku z tym dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu warto zainteresować się suplementacją. Nieorganiczne związki magnezu zawarte w suplementach takie jak węglan, wodorotlenek i tlenek magnezu przyswajają się na poziomie 10-16% co jest bardzo niskim wynikiem. Organiczne związki magnezu charakteryzują się większą rozpuszczalnością w wodzie w porównaniu ze związkami nieorganicznymi, co powoduje znacznie lepsze ich wchłanianie w jelicie cienkim, osiągające wartość 90%. Cytrynian magnezu i mleczan magnezu, glukonian, pikolinian czy taurynian magnezu, glicynian i diglicynian magnezu, asparaginian i wodoroasparaginian magnezu są uważane za dobrze wchłaniane w jelicie cienkim, a różnice w biodostępności między nimi mogą wynikać z długości okresu suplementacji, efektów ubocznych ze strony przewodu pokarmowego czy filtracji w nerkach. Mimo zadowalającego poziomu wchłanialności organicznych związków magnezu, suplementacja za pomocą tabletek, proszków do rozpuszczania itp. zawsze ma jedną wadę. Dany specyfik zanim trafi do naszej krwi i każdego organu ciała musi pokonać barierę jaką jest układ pokarmowy. Istnieje jednak sposób na ominięcie tej bariery i są to KROPLÓWKI WITAMINOWE ! Za pomocą wlewu kroplowego magnez dostarczany jest bezpośrednio do krwi pacjenta a stamtąd transportowany jest do każdej komórki ciała. Cały proces nie obciąża układu pokarmowego, nie ma skutków ubocznych i jest całkowicie bezpieczny. Warto pamiętać, że nadmierne stężenie magnezu w organizmie również jest szkodliwe, dlatego każdą suplementacje należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

 

W naszym Gabinecie Witaminowym Vital Drip w Nowym Sączu znajdziecie fachową pomoc w tym zakresie i kroplówki dostosowane specjalnie do Waszych potrzeb !

 

Przygotowując powyższy artykuł korzystałem z poniższych źródeł naukowych 👩‍🔬

Jeśli zainteresowałeś się tematem poczytaj:

 

  1. Iskra M., Krasińska B., Tykarski A.: Magnez — rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka. Arterial Hypertension 2013, vol. 17, no 6, pages: 447–459
  2. Bancerz B., Duś-Żuchowska M., Cichy W., Matusiewicz H.: Wpływ magnezu na zdrowie człowieka. Gastroenterol 2012; 7 (6): 359–366
  3. Jabłecka A., Korzeniowska K., Skołuda A., Cieślewicz A. Preparaty magnezu. Farmacja Współczesna 2011; 4: 29–32.
  4. Abbott LG, Rude RK. Clinical manifestations of magnesium deficiency. Miner Electrolyte Metab 1993; 19: 314-22.
  5. Witkowski M., Hubert J., Mazur A. Methods of assessment of magnesium status in humans: a systematic review. Magn. Res. 2011; 24: 163–180.

 

dr Amadeusz Kwiatkowski